2011. március 19., szombat

Az első kérdéseket mi tesszük fel... - Mi az a Bárczi iskola? Mióta létezik?

A Bárczi Gusztáv Általános Iskola, Speciális Szakiskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény és jogelődjeinek rövid története

A veszprémi kisegítő iskola tagozata az elsők között létesült, 1948 szeptemberében. Anyaintézménye a veszprémi várban lévő 2. számú fiúiskola volt. Az 1948/ 49-es tanévben 4 osztály, 4 tanteremben működött, váltott tanítással.
 Az intézmény 1950-ben önállósodott, a Séd patak partján lévő Jókai utca 48. szám alatt, a Szt. László Iskola épületében kapott helyet. Egészen 1992-ig működött itt a veszprémi Kisegítő Iskola.
Az iskola 1950/51-ben lett önálló, hivatalosan a Veszprémi Állami Gyógypedagógiai Általános Iskola nevet kapta.
Az önállósodás után 4 csoportban és 4 osztályban kezdődött meg a diákok oktatása. Idővel egyre több tanulója lett az iskolának, maga után vonva a tantermek számának növekedését. 
 Az 1970-es évekre a tanulók létszáma megháromszorozódott, a tanulócsoportok száma tízre emelkedett, a tantermek egyre zsúfoltabbak lettek. 
Már ekkor felmerült egy új iskolaépület szükségessége, de ekkor még nem volt rá lehetőség. Ma az egykori iskolaépület, étterem-panzióként működik és így néz ki:


1992-ben végre változás történt. Annyi reménytelenségben eltöltött év után, a sok szülő, pedagógus, és az iskola ügyét mindvégig támogató emberek legnagyobb örömére, új épületet kapott a Bárczi Gusztáv Általános Iskola és Speciális Szakiskola.  A Batthyány utcai volt bölcsőde épületét kapta meg, melynek felújítási és átalakítási terveit Gózon Imre készítette. 
 







Az iskola 176 tanulója tizenöt tantermet, tornaszobát, műhelytermeket, könyvtárat és különböző speciális szobákat (logopédiai, konduktori, fejlesztő) vehetett birtokba. 
 







Az azóta eltelt időszakban az iskola vezetése legfőbb feladatának tekintette az új iskola épületének megóvását, szépítését, fejlesztését, állagának megőrzését. Ezekben a feladatokban fontos szerepet kaptak a gyerekek is.
 1997-ben új igazgatója lett az iskolának Horváth Éva személyében. Az új vezetésnek köszönhetően megújult a szakmai munka is az iskolában. Az 1997-es tanévtől az általános iskola 8 évfolyammal működött, ezt egy 4 évfolyamos speciális szakiskolai képzés követte. Ebből a 9. és 10. évfolyam szakiskola előkészítő, a 11. és 12. évfolyam szakképző jellegű, melynek célja a munkába álláshoz, valamint az életvezetéshez szükséges ismeretek megszerzése és elsajátítása.


 2009/ 2010-es tanévben nagy esemény történt. A szeptembert már: Bárczi Gusztáv Általános Iskola, Speciális Szakiskola és Egységes Gyógypedagógiai és Módszertani Intézményként kezdte meg az iskola.
 Az iskola történetének rövid összefoglalóját Héricsné Simon Ágnes kolléganőnk készítette saját szakdolgozatából.

1 megjegyzés: